Recenzia: AirLive SmartCube 300W

Trendom dnešnej doby sú smart zariadenia pre domy a kancelárie. Do tejto kategórie je možné započítať aj najnovšiu IP kameru AirLive SmartCube 300W, ktorá zaujme rozlíšením 3 MPx a radom funkcií. Preto sme sa rozhodli si ju vyskúšať. Čo kamera ponúka?
Celkovo ide o multifunkčné zariadenie. Pretože ide o IP kameru, tak realizácia obrazu so záznamom vo dne aj v noci nikoho neprekvapí, navyše ale obsahuje i senzor pohybu (PIR) a vie tiež merať teplotu a vlhkosť. Má zabudovaný mikrofón i reproduktor. Hodiť sa môže desaťnásobný zoom. Rozlíšenie snímača 3 MPx ponúka pomerne dosť vysokú kvalitu, ktorá sa v tejto cenovej kategórii len tak nevidí.
Maximálne rozlíšenie je 2048×1536 pri 20 snímkach za sekundu alebo Full HD (1920×1080) pri 30 fps (H.264, MPEG-4 a MJPEG). S tým je potrebné počítať aj v prípade, že chcete záznam z kamery ukladať. Takéto rozlíšenie zaberie dosť veľa  miesta. Kamera má priamo v tele slot na SD kartu alebo je možnosť posielať dáta do cloudu alebo NAS servera. Obraz samozrejme nemusíte zaznamenávať kontinuálne, môžete si nastaviť aj obyčajné zasielanie obrazu alebo fotky až v prípade, keď kamera detekuje pohyb.
Prípadne ho nemusíte zaznamenávať vôbec a kameru používať iba pre kontrolu určitého priestoru v určitú dobu. Takto sa dá dobre využiť napríklad akoby detská opatrovateľka, kedy sledujete spiace dieťa vo vedľajšej izbe. V prípade, že sa dieťa prebudí, používateľa na to môže upozorniť aj zabudovaný reproduktor. Ten umožňuje obojsmernú komunikáciu, môže na prebudené dieťa v prípade potreby aj porozprávať a pokúsiť sa ho upokojiť na diaľku, ako k nemu prídete.
V detskej izbe môžete dobre využiť aj senzory vlhkosti a teploty – viete presne, kedy je potrebné prikúriť, alebo naopak vpustiť čerstvý vzduch. Ďalším zaujímavým využitím môže byť náhrada domovej hlásky. Ak kameru nainštalujete pred domové dvere (pozor na to, aby nezákonne nezaberala verejné priestranstvo), tak vďaka funkcii detekcie pohybu vie poslať notifikáciu na mobil, pomerne nahlas zazvoniť a dokonca návštevníka uvítať správou, ktorú si sami pripravíte.
V podnikaní, napríklad v maloobchode, sa zase dá dobre využiť funkcie, ktoré vedie štatistiku prichádzajúcich zákazníkov. Kamera zákazníka dokonca pri vstupe pozdraví. Vďaka vstavanej funkcii IVS vie naviac rozoznať tváre jednotlivých osôb. Funkcia e-Fence zase dokáže vytvoriť elektronický plot. Jednoducho si používateľ nadefinuje zóny, kam nikto nesmie a keď niekto tieto zóny naruší, kamera na to upozorní. Balenie kamery bohužiaľ neobsahuje použiteľný návod v slovenčine, ten si musíte nájsť na webe výrobcu.
Veľa ľudí si podobné zariadenia asi nechá nainštalovať odbornou firmou, ale nie každý. Ďalšia menšia nevýhoda je, že pre prvú inštaláciu je potrebné kameru pripojiť káblom k sieti a pomocou Internet Exploreru prejsť základným nastavením, vrátane aktivácie Wi-Fi. Nevýhoda spočíva v tom, že je potrebné si doinštalovať ActiveX. Našťastie ide len o prvotné nastavenie a potom už na Internet Explorer môžete v pokoji zabudnúť.
Pre ďalšie používanie potom bez problému fungujete bezdrôtovo v rámci Wi-Fi siete, prípade vášho dátového tarifu. Aplikácia pre mobilný telefón je úplne o niečom inom. Výrobcovia sa po všetkých stránkach vydarila. Kameru do nej pridáte načítaním QR kódu, ktorý nájdete v krabici. Podporuje živý náhľad hneď zo štyroch kamier súčasne rovnako ako obojsmerný zvuk. Kameru možno vďaka zabudovanému kĺbu, ktorý vložíte do priloženého podstavca a vďaka dodanej páske prilepiť k stolu alebo pripevniť pomocou skrutiek k stene.
Výrobca nezabudol priložiť okrem skrutiek ani papierovú šablónu s pozíciami pre vŕtanie. Kamera sa do smeru snímania nastavuje manuálne a je určená do vnútorného prostredia. Kamera AirLive SmartCube 300W bezpochyby patrí vo svojej kategórii k najlepším IP kamerám na trhu. Ponúka vysoko kvalitný obraz a veľa nadštandardných funkcií, z ktorých niektoré možno ani nevyužijete. Nemusí vás to ale trápiť, pretože jej cena okolo 160 eur je porovnateľná s cenami kamier, ktorým sa o také výbave môže iba snívať.


Parametre a špecifikácie:
Rozhranie: 1× RJ 45 (10/100 Mbps), 1× microSD
Napájanie: nemá
Rozmery: 94×64×40 mm
Hmotnosť: 150 gramov
Formát súborov: 
H.264, MP4
Pamäťové médiá: microSD
Typ snímača: CMOS
Zameranie: outdoorové
Hodnotenie: 90%
Plusy
+ Veľmi dobré spracovanie
+ Multifunkčné zariadenie
+ Prijateľná cena/kvalita
+ Zabudovaný mikrofón
+ Prítomný senzor pohybu
Mínusy
– Nutnosť nainštalovať ActiveX
– Problémy cez Internet Explorer

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Brána do světa IoT od AirLive

Airlive router pro domácnost AC-1200R získal hodnocení Vynikající! na serveru Digitalnidomacnost.cz

Nové produkty AirLive pro automatizaci domácnosti