Špičková kamera AirLive pro indoorové použití


Kamera od společnosti AirLive nese označení AirLive SmartCube 300W. Nabídka této společnosti začíná běžnými IP kamerami pro nenáročné použití a končí profesionálním modely s ochranou proti vodě, prachu i vandalismu pro venkovní nasazení.

Jde o kameru, určenou k pevné instalaci ve vnitřních prostorách bez ochrany proti zvýšené prašnosti i stříkající vodě a bez možnosti dálkového ovládání jejího směrového natáčení. Nabízí funkci nočního vidění, za tím účelem je kamera AirLive 300W vybavena deseti přisvětlovacími infračervenými diodami. Pro tvorbu obrazu na obrazovky připojených přístrojů nebo pro ukládání obsahu na různá úložiště se stará třímegapixelový CMOS snímač 1/3", který nabízí velmi dobré rozlišení 2048 x 1536 obrazových bodů. IP Kameru lze připojit do sítě pomocí ethernetového kabelu nebo bezdrátově přes Wi-Fi standardu 802.11n.
Ke kameře výrobce nabízí spoustu aplikací, jako například pro její nasazení u dveří prodejny v nákupních centrech. V tomto případě detekuje příchod osoby a otevře jí dveře. Toho lze ostatně využít i jinak – a tak může sloužit jako hlídač prostoru.Výbavu kamery AirLive SmartCube 300W samotné pak dotvářejí vestavěné teplotní čidlo i čidlo vlhkosti, takže tyto údaje jsou pak obsluze k dispozici v elektronické formě a lze je dále využít k různým účelům. Kromě toho má kamera v sobě vestavěný i mikrofon a reproduktor, takže třeba při jejím použití ve funkci dveřního čidla můžete spustit nějakou nahranou smyčku a tak třeba příchozího zákazníka může kamera uvítat v obchodě. Samozřejmě, že také lze kameru použít i jako komunikátor mezi vámi a osobou, stojící před kamerou. Znovu ale připomínáme, že kamera může být instalována pouze ve vnitřních prostorách nebo tam, kde nebude ohrožena zvýšenou prašností nebo stříkající vodou.

Dokonalý obraz a mnoho funkcí

Při testování jednoznačně vynikla a její předností číslo jedna je naprosto dokonalý obraz. IP kamera SmartCube 300W je vybavena různými chytrými funkcionalitami, jako je například počítání zákazníků, kteří přišli do obchodu. Režim DoorCAM s řiditelnou obousměrnou zvukovou signalizací předurčuje tuto IP kameru SmartCube 300W pro řízení malých prodejen nebo hlídání domů. V době, kdy se malí obchodníci snaží snižovat náklady, často pracují dlouho a daleko od domu, jistě pak vítají možnost vzdáleně spravovat a kontrolovat, co se v jejich prodejně nebo doma děje. AirLive SmatCube 300W je proto pro ně efektivní volbou pro řízení obchodu, ale i třeba základem nebo součástí domácího zabezpečení.

AirLive SmartCube 300W pozdraví zákazníka, když vstoupí do obchodu. Díky vestavěné funkci IVS umí ale rozeznat i tváře osob, spočítat je a dle nastavitelných kritérií zasílat reporty na zvolená místa. Majitel obchodu tak má přehled o každodenním počtu i složení zákazníků. I tohle zvyšuje několikanásobně její hodnotu.

Pro ochranu prostor nebo domácností je kamera vybavena PIR senzorem, jenž detekuje jakýkoli pohyb a odesílá oznámení do chytrého telefonu. Díky dveřnímu módu DoorCAM s obousměrným audiem lze kontrolovat jakoukoliv událost a konverzovat kdekoliv a kdykoliv tím nejjednodušším způsobem. 3Mpix IP kamera podporuje i rozlišení 1920 x 1080 a 1280 x 720 obrazových bodů. Informuje vás tak o situaci 24 hodin denně.

Co získáváte?
Podívejme se ale nejprve na to, co její koupí získáte. Výrobce dodává kameru, adaptér, držák na stěnu nebo na postavení na rovnou plochu, šablonu pro vyvrtání otvorů pro hmoždinky na upevnění držáku kamery třeba na zeď, přičemž nezapomněl ani na hmoždinky samotné a na šroubky k připevnění kamery na zvolené místo. K dispozici je rychlý návod a chytrá karta pro nastavení parametrů kamery při jejím zavádění do počítačové sítě. To vám ale v mnohém usnadní i QR kód na kartě, který vás zavede rovnou na webovou stránku, kde si stáhnete program pro identifikaci kamery ve vaší domácí síti. Zadávání parametrů je tak mnohem jednodušší a rychlejší, pokud využijete možnosti kopírování a přenesení důležitých údajů z této aplikace do jiných aplikací, určených pro konfiguraci zařízení v místním intranetu.

Nastavení je snadné díky průvodci

Výsledkem činnosti programu Wizard (průvodce) je nejen náhled na nastavené parametry kamery, ale i dodání IP adresy kamery, kterou – po zadání do prohlížeče – použijete pro nastavení kamery samotné. V případě, že kamer máte víc, Wizard vám ukáže všechny včetně jejich IP adres v přehledu názorně seřazené pod sebou.

Po zadání IP adresy kamery do prohlížeče (výrobce doporučuje Operu nebo Mozillu Firefox) pak přistupujete přes webové rozhraní k nastavením kamery. Můžete si nastavit všechny režimy, které byly vyjmenovány výše a pokud máte nainstalovány plug-iny Active X nebo videopřehrávač QuickTime od Applu, můžete regulérně sledovat i dění před objektivem kamery. Tady ale nezapomeňte na to, že obraz přichází s určitým zpožděním, které závisí na zatížení sítě a její prostupnosti.

Možnosti nastavení IP kamery AirLive SmartCube 300W jsou vskutku obrovské a nedokážu si představit, že i vyspělý uživatel domácí sítě by zde nenašel něco, co by mu mohlo chybět. Máte tu možnost nastavení elektronické stabilizace a při nastavení maximálního rozlišení (3M) 2048 x 1536 obrazových bodů jsem byl mile překvapen tím, jaké detaily je kamera schopná dodat na obrazovku monitoru nebo do chytrého telefonu či tabletu. V kameře najdete předinstalované tři zvuky: dveřní zvonek, pozdrav a rozloučení s příchozím návštěvníkem, pokud povolíte funkci automatického uvítání nebo odchodu návštěvníka z obchodu. Navíc si můžete nahrát a dále využívat další dva zvukové signály, jejichž velikost je však omezena na 100 KB (WAV, mono, 8 kHz, 8 bit).

Z obrovského množství funkcí ještě jmenuji například možnost odeslat e-mail při změně stavu (zjištění pohybu) nebo spuštění aplikace. Možnost nahrávání na NAS bereme jako standard, stejně jako možnost přidávání časových razítek, podle kterých některé programy dokážou vyhledat určený čas v nahrávce. Nahrávat můžete i na z boku vloženou microSD kartu pro případ, že by záznam nebylo možné provádět na externí zařízení nebo počítačová síť by byla vyřazena z provozu.

Stejně tak můžete nechat zhasnout informační diody na čele kamery, aby nebyly v šeru vidět a kamera na sebe zbytečně neupozorňovala, to je také užitečné, i když pramálo využívaná u některých jiných výrobců. Pokud v nastavení povolíte provádění inteligentní video analýzy, pak vězte, že zde máte rovnou k dispozici modul, který video analýzu dokáže i provádět. Můžete si nastavit kvalitu vytvářených obrázků, nechat si je přisvětlit, zvýšit u nich kontrast, upravit saturaci nebo ostrost.

To všechno můžete udělat. A je toho mnohem víc, ale snad nám budete věřit, že právě tahle kamera je špičkovým zařízením, u kterého stojí za to uvažovat o jeho koupi. Ať už jste obchodník nebo běžný uživatel.


Testoval: Milan Loucký

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Brána do světa IoT od AirLive

Airlive router pro domácnost AC-1200R získal hodnocení Vynikající! na serveru Digitalnidomacnost.cz

Nové produkty AirLive pro automatizaci domácnosti