Recenze: Tip na bezdrátovou kameru: AirLive SmartCube 300W

Vizuální monitoring není už dávno výsadou agentur nebo movitých lidí. Díky IP kamerám, které se staly cenově dostupnými a hlavně neustále vylepšují funkce a možnosti, můžeme všichni pohodlně zvýšit úroveň domácí nebo firemní bezpečnosti. Nedávno jsem měl jsem možnost vyzkoušet velmi slušný model SmartCube 300W od AirLive. Jaký je?

Co vše umí?

IP kamera AirLive SmartCube 300 je opravdu multifunkční kousek. Kromě pořizování obrazu se záznamem ve dne i noci obsahuje i senzory pohybu (PIR), čidlo na teplotu a vlhkost, mikrofon i reproduktor.Obraz snímá v rozlišení 3 MP a musím říct, že kvalita je opravdu velmi slušná. Maximální rozlišení je 2015×1536 při 20 snímcích za sekundu, nebo 1920×1080 při 30 FPS (H.264, MPEG-4 a MJPEG). To už si samozřejmě vyžádá i patřičné místo, pokud chcete záznam ukládat. K tomu je přímo v těle kamery určený slot na kartu nebo možnost posílat data do cloudu. Maximální úroveň zoomu je 10x.

Obraz ale nemusíte zaznamenávat. V nastavení kamery lze totiž nastavit i pouhé zasílání obrazu nebo fotky v momentě, kdy kamera detekuje pohyb. To se velmi hodí, pokud se chystáte pryč. Jen nezapomeňte tuto funkci vypnout, jinak vám obrázky slušně zaspamují mailbox, což jsem si sám zkusil:)když jsem u té detekce pohybu, k ní se váže i povedená funkce, která umí nahradit domácí zvonek. Pokud kameru napojíte před vchodové dveře, umí při detekci pohybu poslat notifikaci na mobil, poměrně nahlas zazvonit a dokonce návštěvníka uvítat zprávou, kterou si sami připravíte. Jako velmi chytrý nápad mi přišla schopnost kamery vést statistiku příchozích. Pro pokročilejší majitele kamenných obchodů je to velmi cenná informace.Senzory vlhkosti a teploty můžete využít třeba v dětském pokoji nebo ve skleníku. Rostoucí teplota kdekoliv může být také signálem požáru, velmi klesající teplota v zimě zase může upozornit na výpadek topení.

Jak se instaluje?

Co se týká software, byl jsem trošku zklamaný. K instalaci a prvnímu nastavení SmartCube 300 totiž musíte použít Internet Explorer, protože vyžaduje ActiveX. Vizuální stránka aplikace je velmi zastaralá a cítil jsem se jako na konci devadesátých let. U tak současného kousku techniky je to opravdu škoda. Na druhou stranu, v aplikaci zase tak často nebudete, takže se na tento zážitek dá brzy zapomenout.

Při prvním nastavení musí být kamera připojena k sítí kabelem, takže nastavení budete dělat poblíž svého routeru. Pak již funguje bezdrátově na vaší wifi síti 802.11n (tedy 2,4 i 5 GHz) . Pro profi instalace nebo bezpečnostním využití bych ale doporučil kabel kvůli stabilitě připojení.

Ke SmartCube 300 pochopitelně náleží i mobilní aplikace. Kameru do ní přidáte načtením QR kódu, který najdete v krabici. Nijak extra mě nezaujala, prostě dělá, co má, ale neoslní.
Montáž

SmartCube 300 má na těle kloub, který vložíte do podstavce. Ten můžete díky pásce přilepit ke stolu, nebo navrtat do zdi. V podstavci jsou pro to připraveny otvory a v Ailive nezapomněli přiložit i papírovou šablonu s pozicemi pro vrtání. Kamera není otočná v automatickém režimu, musíte ji manuálně nastavit do směru, který má zabírat. Bohužel není určena ani k venkovní aplikaci, výrobce vysloveně uvádí vyhnout se prostředí, kde může pršet nebo mrznout.
Dojmy

Kamera AirLive SmartCube 300 mě opravdu zaujala. Kvalita obrazu zajistí, že máte přehled o detailech a doplňkové funkce posouvají zařízení hodně dopředu. Cena aktuálně začínající na 4600,- Kč za tento kousek HW adekvátní.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Brána do světa IoT od AirLive

Airlive router pro domácnost AC-1200R získal hodnocení Vynikající! na serveru Digitalnidomacnost.cz

Nové produkty AirLive pro automatizaci domácnosti